100% originalni legalni proizvodi
Fiskalni račun uz svaku kupovinu
Besplatna dostava za iznose preko 100 KM
Mogućnost narudžbe telefonom
Zena Krema Lice

Suva koža – šta je uzrok i kako je pravilno njegovati?

Čini se da se vodi vječna polemika između toga da li je izazovnija izrazito masna ili izrazito suva koža. Dok se jedni bore sa čestim aknama i tenom koji stalno presijava i nemoguće ga je matirati, drugi pak imaju problem sa peckanjem, perutanjem, ali i bolnim pucanjem i stalnim zatezanjem kože.

I jedan i drugi tip kože mogu izazvati mnogo muke ukoliko se ne njeguju odgovarajućim kozmetičkim preparatima, ali čini se da suva koža lica i tela prednjači jer njeni simptomi mogu biti, ne samo estetski neprivlačni, već i veoma bolni, te ona zahtjeva stalnu njegu i posvećenost.

Zato smo vam u nastavku pripremili detaljni blog u kom ćemo se baviti uzrocima isušenosti, simptomima i prije svega, savjetima za njegu suve kože.

Šta podrazumjeva suva koža i kako je prepoznati?

Medicinski naziv za suvu kožu je “kseroza” i potiče od grčke reči “xero” – suvo i “osis” – bolest. Suva koža je tip kože kojem nedostaju prirodna ulja (lipidi), pa je samim tim sklonija perutanju i hrapavoj teksturi. Ona je najčešće genetski predodređena i može biti hronično suva bez obzira na spoljne uticaje.

Isušenost je jedan od glavnih uzroka za brojna druga stanja kože i važno je da ne ignorišete simptome jer ćete se sa njima najlakše boriti u prvoj fazi jednostavnim uvođenjem hidratantne kreme u svakodnevnu rutinu. 

Evo koji su najčešći simptomi suve kože:

  • Zategnutost
  • Hrapavost na dodir

Ovo su simptomi izrazito suve kože:

  • Veoma zategnuta koža
  • Perutanje
  • Pucanje kože
  • Svrab i peckanje
  • Ispucale usne
  • Pojava finih linija i prevremenih bora

Simptomi ekstremno suve kože:

  • Veoma gruba na dodir
  • Pojava pukotina
  • Intenzivni svrab
  • Sklonost mikro povredama i krvarenju

Koja je razlika između suve i dehidrirane kože?

Suva koža je tip kože i najčešće je genetski određena.

Dehidrirana koža, s druge strane, privremeno pati od nedostatka vode. To može biti posljedica spoljašnjih faktora kao što su vremenske prilike, grijanje ili neadekvatna njega. Dehidrirana koža može se javiti i kod drugih tipova kože, te masna i kombinovana koža takođe mogu biti i dehidrirane. Kod njih se nedostatak vode uglavnom manifestuje zategnutošću, sivkastim tonom i manjkom elastičnosti, ali ne nužno i perutanjem.

Koji su uzroci suve kože?

  • Genetska predispozicija – najzastupljeniji faktor
  • Spoljašnji faktori (hladno vrijeme, vjetar, grijanje, klima-uređaji).
  • Neodgovarajući kozmetički proizvodi i sastojci koji je isušuju.
  • Navike kao što su duga, topla tuširanja i nedovoljna hidratacija organizma.

Kako treba da izgleda njega suve kože lica?

Za njegu suve kože lica dovoljno je uvesti nekoliko osnovnih koraka koji će joj pružiti hidrataciju i zaštitu. Koristite blaga sredstva za čišćenje bez agresivnih sastojaka, sulfata i alkohola, a nakon njih nanesite hranljivu kremu i po potrebi serum ili ulje koje će koži vratiti izgubljenu vlagu. 

Sastojci koje suva koža obožava su hijaluronska kiselina, ceramidi i glicerin, kao i umirujući sastojci poput pantenola i alantoina.

Dnevna rutina za suvu kožu lica

Jutarnji koraci njege:

  • blago sredstvo za čišćenje lica
  • hidratantna krema za lice
  • SPF krema za lice

Sunčevi zraci isušuju kožu i ubrzavaju proces njenog starenja, zbog čega je neophodno koristiti odgovarajuću zaštitu. Naša preporuka?

Clinique Superdefense Spf25 dnevna krema za suvu i normalnu kožu za svaki dan, a kada planirate duže izlaganje suncu savjetujemo upotrebu hidrirajućeg SPF-a sa većim zaštitnim faktorom kao što je Origins A Perfect World Spf 40+ Moisturizer.

Večernji koraci njege:

  • hranljiva krema
  • ulje
  • povremene maske i blagi piling.

Clinique Superdefense noćna krema za izrazito suvu i suvu kožu predstavlja idealan proizvod za njegu suve kože. Od istog brenda dolazi nam i Clinique Smart Clinical Repair Wrinkle Correcting Cream za suvu kožu, savršena krema sa peptidima protiv bora.

(ovde mogu ona 4 istaknuta proizvoda)

Njega suve kože tijela

Redovno korišćenje bogatih, hranljivih krema i losiona nakon tuširanja je neophodno za ovaj tip kože, a prirodna ulja i maslaci sa sastojcima poput jojobe, argana, badema i ši butera su najhranjivija njega koju joj možete priuštiti.

Nuxe Huile Prodigieuse Multi-Purpose suvo ulje biće vaš najvjerniji saveznik u borbi protiv isušene kože. U sebi sadrži čak 7 dragocjenih ulja potpuno biljnog porijekla. Ljubiteljima cvjetnih mirisa dopašće se i Nuxe Huile Prodigieuse Floral suvo ulje.

Koristite gelove za tuširanje i kupke namijenjene suvoj koži i izbjegavajte sastojke koji je isušuju i veliki procenat alkohola u preparatima.

Iako vam je suva koža, neophodan joj je dobar piling koji će ukloniti mrtve čestice i perut sa nje, te je pripremiti za dubinsku hidrataciju, a upravo takav je Clarins Gommage Exfoliant Body Piling. On sadrži prirodne čestice za mehaničku eksfolijaciju koje nježno uklanjaju mrtve ćelije kože bez potrebe za agresivnim trljanjem.

Nakon dobrog pilinga, treba će vam i hranjiva krema za tijelo, a nema bolje od Elizabeth Arden Green Tea Honey Drops Body Cream.

Naravno, ne smijete zaboravite ni na redovnu upotrebu kreme za ruke. Obavezno nosite rukavice u zimskom periodu i štitite ih od hladnoće jer se na šakama najprije uočavaju znakovi starenja. Ništa čudno imajući u vidu da su stalno izložene spoljašnjim uticajima.

Ukoliko vam suva i ispucala koža na rukama predstavlja veliki problem, trebalo bi da praktikujete nošenje zaštitnih rukavica i pri rukovanju sa deterdžentima za sudove i drugim isušujućim proizvodima. Birajte njegujuće sapune za ruke.

Štetne navike i sastojci koji isušuju kožu

Ukoliko imate suvu kožu postoje određeni preparati koje bi trebalo izbaciti iz rutine njege, baš kao i navike koje ne utiču povoljno na nju:

  • Jaki sapuni i proizvodi sa visokim procentom alkohola
  • Prečesto korišćenje agresivnih mehaničkih i hemijskih pilinga (eksfolijacija)
  • Preduga izloženost vreloj vodi i suvom vazduhu – saune i đakuzi su opuštajući, ali ne treba pretjerivati sa njima
  • Neadekvatna zaštita od sunca i pretjerana izloženost suncu

Ishrana i životni stil za suvu kožu

Njega iznutra jednako je bitna kao i njega spolja. Postoje određene navike koje direktno utiču na kvalitet kože i isušuju je. Evo nekoliko štetnih životnih navika koje bi, ukoliko vam je dojadila suva koža trebalo da promjenite:

Ne unosite dovoljno tečnosti

Nedovoljan unos vode dovodi do toga da koža iznutra nema dovoljno vlage, pa lakše gubi elastičnost i postaje sklona perutanju i sitnim borama. Bez adekvatne hidratacije, čak ni najbolji kozmetički proizvodi neće dati željene rezultate. Pokušajte da pijete najmanje 6-8 čaša vode dnevno, a u toplijim mjesecima ili nakon vježbanja i više.

Konzumirate previše kafe i alkohola

Suva koža može biti i posljedica vaših omiljenih napitaka. Kofein i alkohol imaju diuretički efekat, što znači da podstiču izbacivanje vode iz organizma i samim tim doprinose dehidrataciji kože. Kada redovno pijete više šoljica kafe dnevno ili pretjerujete sa alkoholom, tijelu postaje teže da zadrži dovoljno vlage, a koža postaje suvlja, tanja i sklonija iritaciji.

Umjesto dodatne šoljice kafe, probajte da pripremite sebi čaj bez kofeina ili svježe cijeđeni voćni sok, a unos alkohola svedite na razumne količine i vodite računa da paralelno povećate unos vode kada ga konzumirate.

Ne unosite hranu bogatu omega-3 kiselinama, vitaminima i mineralima

Ishrana siromašna esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima i mineralima može oslabiti prirodnu zaštitnu barijeru kože. Bez njih, vaš organizam nije u stanju da zadrži vlagu, a koža postaje suvlja i osjetljivija. Ubacite u jelovnik losos, orahe, laneno sjeme ili bademe, kao i povrće i voće bogato antioksidansima.

Pod stalnim ste stresom

Hronični stres negativno utiče na cirkulaciju i balans hormona, što može usporiti prirodnu regeneraciju kože i izazvati njeno isušivanje. Takođe, manjak sna uzrokuje da se suva koža ne oporavi preko noći kako bi trebalo. Pokušajte da pronađete aktivnosti za opuštanje i praktikujte tehnike disanja kako biste smanjili stres.

Ne pridržavate se koraka njege

Kupili ste odgovarajuće preparate ali koža je i dalje isušena? Budite iskreni. Koliko često ih koristite? Ako vam se svako malo dešava da ste previše pospani za sve korake njege i tješite se da je to “samo jedno veče”, ali onda već sljedećeg jutra žurite na posao i odlučujete da preskočite kremu sa SPF-om jer je “napolju ionako oblačno”, ovo već postaje simptomatično.

Zapamtite da ako niste disciplinovani i ne postoji kontinuitet, ne možete očekivati rezultate. Ne dopustite da vam njega bude moranje već pronađite način da ona postane slatki mali ritual koji će vas uveče opuštati, a ujutru pripremati za novi dan i pružiti vam energiju i samopouzdanje.

Svega deset minuta ujutru i uveče može da napravi velike promjene i vaša koža će vam biti zahvalna. 

Ne prilagođavate njegu godišnjim dobima

Zimi, kada je vazduh suv i hladan, koži je potrebna bogatija hidratacija, dok su ljeti preporučljiviji lakši i manje masni preparati jer se čak i suva koža može prezasititi i postati sklona prekomjernom lučenju sebuma, aknama i zapušenim porama.

Ako ne mijenjate rutinu prema vremenskim uslovima, koža se neće optimalno prilagoditi, stoga uskladite svoju njegu sa sezonom i vremenskim prilikama.

Ne koristite ovlaživače vazduha u zatvorenom prostoru

Ugrijani i klimatizovani prostori često imaju nizak nivo vlage u vazduhu, što dodatno isušuje kožu. Postavljanjem ovlaživača vazduha pomoći ćete svojoj koži jer će prostor biti prijatniji a ona manje sklona isušivanju, što je posebno važno tokom zimskih mjeseci i u gradovima sa suvljom klimom.

Pušite obične ili elektronske cigarete

Pušenje nepovoljno utiče na mikrocirkulaciju kože, isušuje je i ubrzava proces starenja. Hemikalije iz dima cigareta oštećuju prirodnu zaštitnu barijeru i smanjuju elastičnost kože, zbog čega ona brže stari, dobija bore i postaje grublja na dodir.

Ograničavanjem ili potpunim prestankom pušenja, koži dajete priliku da se oporavi iznutra.

Ne provjeravate sastav kozmetičkih proizvoda

Kao što smo ranije već naveli, proizvodi sa agresivnim sastojcima, visokim procentom alkohola ili sulfata mogu dodatno isušiti kožu. Ne čitate li sastav, rizikujete da koristite nešto što vam više šteti nego pomaže. Uvek provjerite sastojke i birajte kozmetiku namijenjenu suvoj i osjetljivoj koži, bogatu blagim, hranljivim i hidrirajućim komponentama.

Kada potražiti savjet stručnjaka (dermatologa)?

U mnogo slučajeva, kada imate genetske predispozicije za suvu kožu sa njom se možete izboriti upotrebom kvalitetnih preparata, ali nekada je neophodna pomoć dermatologa.

Ako se suočavate sa upornom suvoćom, iritacijama ili pucanjem kože čak i nakon što ste promijenili loše navike i izbacili agresivne sastojke, neophodno je obratiti se stručnjacima. Oni će vam pomoći da osmislite odgovarajuću njegu i pružiti profesionalne tretmane i terapije ukoliko su neophodne.

Ne zaboravite da provjerene preparate za suvu kožu možete kupiti po najpristupačnijim cijenama na tržištu samo u našoj online parfimeriji. Posjetite prodajaparfema.rs i poručite ih već danas!